
Roboty ziemne są już mocno zaawansowane. Zamiast tradycyjnych betonowych umocnień, KEGW postawił na geokratę.
Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne. Rozciągnięta geokrata zostanie wypełniona ziemią, tworząc stabilną i trwałą konstrukcję dla roślin. Zieleni nigdy dosyć, dlatego w ramach inwestycji przy zbiorniku powstanie kolejny krakowski ogród deszczowy.
Zbiorniki i kanał retencyjny wzdłuż ul. Burzowej to urządzenia pozwalające na zmagazynowanie określonej ilości wody i odciążenie miejskiej kanalizacji deszczowej poprzez zatrzymywanie przez jak najdłuższy czas wód opadowych.

Nowe zbiorniki
Prace przygotowawcze związane ze stworzeniem koncepcji odwodnienia tego terenu oraz projektu budowlanego wraz z niezbędnymi pozwoleniami trwały blisko dwa lata. Dziś wiemy, że skuteczniejsze gospodarowanie wodami opadowymi oraz zmniejszenie ryzyka powodziowego na tym obszarze będzie możliwe dzięki budowie małego zbiornika przy ul. Burzowej o powierzchni retencyjnej 330 m², trwającej budowie dużego zbiornika o powierzchni 2608 m², przebudowie istniejącego koryta rowu o długości całkowitej 406 metrów m.in. na częściowo zamknięty 250-metrowy kanał retencyjny oraz na budowie nowego zbiornika przy ul. Folwarcznej o powierzchni 1290 m². W sumie ponad 4,5 tys. m² powierzchni retencyjnej.

Nowe zbiorniki będą miały kluczowy wpływ na poprawę zarządzania wodami opadowymi, ale także zredukują ryzyko powodziowe w obszarze zlewni rowu na ul. Burzowej. Warto zaznaczyć, że przez dzielnicę przepływa kilka rzek, które w czasie intensywnych opadów zwiększają swoją objętość, powodując lokalne podtopienia. To m.in. Burzowiec, Baranówka, czy Struga Rusiecka.