
Miasto Kraków wspólnie z PKP PLK przystąpi do oczyszczenia z mułu przepustu kolejowego przy ul. Udzieli – koleje w granicach swojego terenu zamkniętego, a miasto poza tym terenem. Oba podmioty będą na bieżąco współpracować w celu monitorowania stanu urządzenia oraz zwierciadła na wlocie i wylocie przepustu.
Z kolei Wody Polskie zidentyfikują podmioty, które niezgodnie z prawem podłączyły się do rzeki Drwinki. W przypadku stwierdzenia nielegalnego wpięcia, zidentyfikowane wyloty zostaną zablokowane. Zapowiedziano modelowanie rzeki Drwiny Długiej.
Ustalenia są pokłosiem spotkania mającego wypracować rozwiązania zapewniające w przyszłości bezpieczeństwo mieszkańcom Bieżanowa. Podczas spotkania zapowiedziano również wykonanie modelowania hydraulicznego przepływu wód w korycie rzeki Drwiny Długiej oraz Drwinki. Modelowanie jest niezbędne, aby ustalić celowość dalszych działań inwestycyjnych. Ponadto przedstawiciele kolei zobowiązali się do montażu wodowskazów, które pomogą w zdalnym monitorowaniu poziomu wód na wlocie oraz wylocie przepustu.
Wszystko wskazuje na to, że istnieje oddziaływanie zwierciadła wody rzeki Drwina Długa, która wpada do Wisły w rejonie stopnia wodnego Przewóz. Prawdopodobnie rzeka ta wymaga pogłębienia i likwidacji trzech podpiętrzeń (most drogowy Brzegi, most pod S7 oraz próg na przekroczeniu cieku gazociągiem wysokoprężnym). Zaproponowanie docelowego rozwiązania inwestycyjnego będzie możliwe po dokonaniu symulacji przepływu wody i wzajemnego oddziaływania czterech rzek: Wisły, Serafy, Drwiny Długiej oraz Drwinki.
Czwartkowe spotkanie zostało zorganizowane w celu zbadania przyczyn niedawnych ulew, podczas których doszło do zalania posesji przy ul. Udzieli, Łazy, Laskowej i Działkowej. Wezbrane z powodu opadów deszczu wody Drwinki, nie mogły przedostać się przez częściowo wyremontowany przez kolej przepust do odpływu.
Całkowite, dogłębne zbadanie stanu przepustu będzie możliwe po obniżeniu zwierciadła wody. Przypomnijmy, od kilku lat gminy nie odpowiadają za cieki wodne. Do 2018 r. porządkowanie rzek leżało w kompetencjach urzędów marszałkowskich, teraz zadanie przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.