
Za nami spotkanie Prezydenta Miasta Krakowa, Pionu Inwestycyjnego jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna oraz Radnych Dzielnicy. Omówiono główne problemy i potrzeby inwestycyjne dzielnicy XVII ujęte w Koncepcjach Odwodnienia Krakowa.
Warianty rekomendowane to zbiorniki retencyjne m.in. przy ul. Folwarcznej, Burzowej, nowe rowy odwodnieniowe, zbiorniki osadnikowe i szereg innych działań poprawiających retencję na obszarze Dzielnicy XVII. Przez dzielnicę przepływa kilka rzek, które w okresie deszczy nawalnych zamieniają się w rwące potoki, powodując lokalne podtopienia. To m.in. Burzowiec, Baranówka, czy Struga Rusiecka. W planach, które oparto na podziale zlewniowym omawianego obszaru, jest zatrzymanie wód opadowych i roztopowych oraz takie ich zagospodarowanie, by w zależności od potrzeby rozwiązywać problemy z deficytem bądź chwilowym nadmiarem wody.
Zasilenie odbiorników wód opadowych z terenu dzielnicy, którymi są cieki naturalne jak Baranówka, Struga Rusiecka wymagają przeprowadzenia analizy możliwości odbioru wód poprzez modelowanie przepływów i określenie zdolności przyjęcia tych wód z systemu.
Prace nad Koncepcjami Odwodnienia Wybranych Obszarów Krakowa trwały 2 lata. Rekomendowane zadania inwestycyjne dotyczą obszarów miasta, gdzie kanalizacji nie ma albo jest niewystraczająca. Szacunkowy koszt zadań tylko dla Nowej Huty to ok. 70 mln zł. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna zakończyła już budowę ogrodu deszczowego przy ul. Lubockiej. Obecnie KEGW wkracza w pierwszy, koncepcyjny etap działań m.in. dla os. Wolica, gdzie zaplanowano ujęte w koncepcjach dwa zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności ok. 1445 m³. Szacunkowe koszty budowy zbiorników na os. Wolica to ok. 1 mln zł netto.
