
Ponad 14 mln złotych – tyle potrzeba na wykonanie badawczego odwiertu, który pozwoli ocenić zasoby wód geotermalnych w Przylasku Rusieckim
Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna razem z krakowskim MPEC-em, spółką Nowa Huta Przyszłości S.A. i Akademią Górniczo-Hutniczą chcą sprawdzić jaki potencjał energetyczny drzemie na głębokości 1800 metrów. KEGW ubiega się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z NFOŚiGW w wysokości prawie 12 mln zł. Celem badań będzie przede wszystkim rozpoznanie złóż wód termalnych na gminnej działce w Nowej Hucie. Produkowane ciepło mogłoby być dostarczane do systemu ciepłowniczego miasta, czyli przedsiębiorstw i naszych domów. Ekologicznym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju miasta oraz poprawa jakości powietrza.
Jeśli źródło okaże się odpowiednie, będzie mogło też zostać wykorzystane do wybudowania centrum geotermalnego, porównywalnego do podobnych obiektów z Podhala, działającego w ramach Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”. Zasoby ciepła, ale i chłodu mogą też trafić do zakładów przemysłowych, które będą działać między innymi na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”. Przygotowywany wniosek o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW jest kolejnym, po liście intencyjnym między AGH, MPEC i KNHP S.A., krokiem w sprawie realizacji tego odwiertu.
Badanie złóż geotermalnych w Przylasku Rusieckim
Analizom zostaną poddane tereny położone po północnej stronie zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim, w okolicy ulicy Tatarakowej. W toku wcześniej prowadzonych badań to właśnie tam stwierdzono występowanie gorących źródeł. Z uwagi na to, że pomiary były wykonane kilkadziesiąt lat temu, niezbędne jest przeprowadzenie aktualnych badań: laboratoryjnych, hydrogeologicznych i geofizycznych umożliwiających ocenę obecnych parametrów pokładów. Analizy będą prowadzone po wykonaniu pionowego otworu wiertniczego.
Według wcześniejszych analiz geologicznych Kraków jest bardzo zasobny w wody termalne. Jeśli więc wyniki prac będą satysfakcjonujące, wówczas ruszą przygotowania dla realizacji konkretnych inwestycji. Działania te zaplanowano do końca 2025 r. Obecnie na południu kraju najbardziej znane z geotermalnych źródeł jest Podhale. W całej Polsce mamy 6 ciepłowni geotermalnych. Zaletą wody z wnętrza ziemi jest jej dostępność przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych i klimatycznych, przy jednoczesnej bezemisyjnej produkcji energii cieplnej.