
Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna wykorzystuje potencjał terenów i budynków gminnych. Kolejna instalacja fotowoltaiczna powstanie na Żłobku Samorządowym nr 19 przy ul. Świtezianki 7 w Krakowie. Wszystko po to, aby zmniejszyć ilość energii elektrycznej kupowanej od sprzedawcy energii, a tym samym obniżyć koszty związane z zakupem energii elektrycznej.
Jeszcze w marcu poznamy oferty w przetargu na wykonanie instalacji fotowoltaicznej (mikroinstalacji) o mocy instalacji do 25 kW na budynku żłobka (https://kegw.krakow.pl/kategoria/przetargi/).
Podczas przeprowadzonej właśnie wizji lokalnej w celu poznania specyfiki obiektu (w szczególności dachu), na którym ma być wykonana przedmiotowa instalacja fotowoltaiczna, uczestniczyło trzech potencjalnych wykonawców. Oględziny w bezpośredni sposób pozwalają na poznanie przedmiotu zamówienia, wstępne zaplanowanie rozmieszczenia urządzeń instalacji oraz możliwych trudności w realizacji zadania, a także właściwego oszacowania kosztów inwestycji.
Cel jaki przyświeca inwestycji jest jeden: musimy szukać oszczędności. Świadome korzystanie z energii elektrycznej oraz równie świadome jej pozyskiwanie to nie rewolucja, a potrzebna ewolucja w myśleniu o mieście oszczędnym i przyjaznym – mówi Ewa Uczniak–Grzanka, koordynator projektu w KEGW.
Planowana instalacja o mocy do 25 kW wpłynie na zmniejszenie ilości kupowanej energii elektrycznej w około 60 %.
KEGW do tej pory wykonał instalacje fotowoltaiczne na 9 budynkach miejskich o łącznej mocy ok 386 kW (kilowatów). Elektrownie słoneczne, które wytwarzają darmowy prąd ze „słońca” zainstalowane są już na: szkołach, przedszkolach, domach opieki społecznej należących do Gminy Miejskiej Kraków. Wszystkie instalacje są w pełni zautomatyzowane, nie wymagają zaangażowania człowieka. Rozwój fotowoltaiki to zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci energetycznej (odpowiedź na coraz wyższe ceny energii elektrycznej), poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez poprawę jakości powietrza, w tym ograniczenie emisji m.in. CO2 i pyłu PM10.
W przyszłości tego rodzaju instalacje mają pojawić się na większości miejskich obiektach użyteczności publicznej. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna konsekwentnie w ramach dostępnych środków finansowych, realizuje innowacyjny program rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Gminie Miejskiej Kraków.


