
Mgła jest zaliczana do najbardziej groźnych zjawisk meteorologicznych, szczególnie dla transportu powietrznego, ze względu na ograniczoną widzialność. Według Słownika meteorologicznego (2003) mgła to zawiesina kropelek wody lub kryształków lodu w przyziemnej warstwie powietrza, która powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej. Rozwój mgieł zależy nie tylko od cyrkulacji atmosfery, ale również od warunków lokalnych (ukształtowanie terenu, odległość od zbiorników wodnych, występowanie szaty roślinne i zawartości pyłów w powietrzu)
Położenie Krakowa w dolinie Wisły, otoczenie wzniesieniami oraz gęsta sieć rzeczna zwiększająca wilgotność powietrza, to kluczowe czynniki sprzyjające powstawaniu i zaleganiu mgieł. Zdecydowanie najwięcej dni z mgłą notowanych jest w miesiącach chłodnej połowy roku – od października do stycznia, średnio powyżej 10 dni. Najmniej zaś w ciepłej porze roku, poniżej 5 dni od maja do sierpnia. Mgły w Krakowie występują głównie rano. W porannym terminie pomiarowym notuje się około 60% wszystkich ich przypadków. Sytuacje, w których mgła utrzymuje się przez cały dzień są sporadyczne. Średnio w roku notowanych jest około 7 dni, przy czym najwięcej zimą – do 3 dni w grudniu i styczniu, a najmniej zaś wiosną (Skrzyńska, 2019). Jesienią i zimą tworzeniu mgły sprzyjają rozległe wyże z centrum nad środkową Europą (Łupikasza, Niedźwiedź, 2016). Na podstawie prowadzonych badań stwierdza się, że w Krakowie liczba dni z mgłą maleje z roku na rok (Skrzyńska, 2019).
Spośród wszystkich lotnisk zlokalizowanych w Polsce, mgły najczęściej występują w podkrakowskich Balicach. Port lotniczy Kraków-Balice leży w obrębie dna Rowu Krzeszowickiego oraz doliny Rudawy, przez co znajduje się w zasięgu mezoklimatu den dolinnych o dużych kontrastach termiczno- wilgotnościowych z bardzo częstym powstawaniem zastoisk zimnego powietrza. Przewietrzanie obszaru jest słabe lub umiarkowane, co warunkuje skłonność do powstawania mgieł (Nowak, 1968). Dodatkowo położenie lotniska w pobliżu rozmaitych kompleksów leśnych, zbiorowisk torfowiskowych i szuwarowych również wpływa na częstość występowania mgieł.
W prowadzeniu wszelkich operacji lotniczych istotne jest określenie czasu trwania zjawiska, a czas trwania mgły zależy głównie od uwarunkowań lokalnych. W Balicach najczęściej występują mgły o krótkim czasie trwania, głównie w porach porannych i wieczornych. Związane jest to również ze słabszym przewietrzaniem, co przekłada się na występowanie cisz atmosferycznych (Matuszko i in., 2005). Mgły całodobowe występują rzadziej i stanowią duże zagrożenie dla płynności prowadzenia ruchu lotniczego. W Krakowie oraz na lotnisku w Balicach mgły występują równie często, co jest głównie związane z ukształtowaniem terenu. Na terenie lotniska mgły utrzymują się dłużej niż w samym