
Dołącz do wspólnego świętowania Światowego Dnia Ochrony Środowiska, organizowanego przez Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa.
W dniach 30–31 maja (piątek i sobota), Park im. Henryka Jordana zamieni się w miejsce pełne ekologicznych inspiracji, rodzinnych zabaw i edukacyjnych niespodzianek. Od godziny 11:00 do 17:00 czekają na Was wyjątkowe atrakcje, warsztaty i konkursy – wszystko po to, by wspólnie zadbać o naszą planetę i miasto! Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu zwrócenie uwagi na ważne wyzwania ekologiczne, z jakimi mierzy się nasza planeta. To okazja, by przypomnieć o zagrożeniach wynikających z naruszenia równowagi ekologicznej oraz podjąć działania na rzecz ich rozwiązania. Każdy uczestnik pikniku otrzyma roślinę na balkon oraz będzie mógł dowiedzieć się m.in. skąd pochodzi energia, jak prawidłowo segregować odpady i jakie korzyści przynosi oszczędzanie wody. Na miejscu dostępne będą również aktualne informacje o dotacjach oferowanych przez Gminę Miejską Kraków na modernizację domów, by były bardziej przyjazne środowisku.
W programie pikniku przewidziano liczne warsztaty, konkursy, pokazy, gry i zabawy – szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wszystkie aktywności będą pełne proekologicznej wiedzy.
Najważniejsze atrakcje:
„Jak dbać o planetę i wspierać ją każdego dnia!” – rodzinne zajęcia połączone z zabawą i edukacją, skupione wokół praktycznych wskazówek dotyczących ochrony środowiska (30 i 31 maja).
„Klimatyczne potyczki” – edukacyjna przygoda poświęcona klimatowi, miejskiej wyspie ciepła oraz bioróżnorodności w ekosystemie miasta. Poznaj zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego i zagraj w grę XXL (30 maja).
„Jak działa Ekospalarnia” – warsztaty edukacyjne, podczas których dowiesz się, jak z odpadów nienadających się do recyklingu powstaje energia elektryczna i cieplna (30 i 31 maja).
„Nie zapraszaj dzikich zwierząt do miasta” – warsztaty dotyczące tego, jak nie zachęcać dzikich zwierząt do żerowania w mieście oraz jak zachować się podczas przypadkowego spotkania (30 i 31 maja).
„Gdzie to wyrzucić?” – gry i zabawy edukacyjne dotyczące zasad postępowania z odpadami oraz sposobów na ograniczenie ich ilości (31 maja).
„Woda dla Zrównoważonego Rozwoju” – zajęcia zwiększające świadomość na temat roli wody w przyrodzie (30 maja).
„Jadalny Kraków” – warsztaty zachęcające do miejskiego ogrodnictwa i rozsądnych zakupów. Poznaj fascynujący świat fasoli i zabierz własnoręcznie wysianą roślinę na balkon (30 maja).
„Odkryj świat zwierząt w aspekcie więzi rodzinnych” – warsztaty przyrodnicze o codziennym życiu zwierząt w mieście oraz ich relacjach rodzinnych (31 maja).
„Twój park krajobrazowy” – stwórz fragment parku krajobrazowego przyjaznego zwierzętom i poznaj walory małopolskich parków krajobrazowych (30 i 31 maja).
„Odnawialne źródła energii dla lepszej przyszłości” – porady doświadczonych doradców energetycznych na temat dotacji i programów wsparcia realizowanych przez Miasto Kraków, m.in. Program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna (30 i 31 maja).
„Mini-wystawa egzotycznych bezkręgowców” – prezentacja największych pasikoników świata, krocionogów, ślimaków, straszyków i karaczanów wraz z poradami dotyczącymi ich hodowli (30 maja).
Wystawa „100-lecie działalności Oddziału Karpackiego PIG-PIB” – podsumowanie stu lat działalności Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Poznaj budowę geologiczną Karpat, świat minerałów oraz dowiedz się więcej o zasobach naturalnych naszej planety i stanie środowiska (30 i 31 maja).